Lexikonok - Intézmények
3 találat

Magyar Ház 2.

Részletek

A rendszerváltást követő években a Rákóczi Szövetség kezdeményezésére számos dél-szlovákiai városban jött létre ~, amelynek célja az addig szétforgácsolódott helyi magyar kezdeményezések összefogása, egy tető alá hozása volt. A magyarországi alapítványi támogatások révén megvásárolt és felújított épületekben kapott helyet általában a Csemadok helyi szervezete, a Szövetség a Közös Célokért hálózat és több más helyi magyar szerveződés. ~ alakult Rozsnyón, Tornalján, Rimaszombatban, Losoncon, Léván, Komáromban és Vágsellyén is.

Pázmány Péter Tudományos Társaság

Részletek

Regionális hatáskörű tudományos társaság (Vágsellye, 2000). Fő célja Mátyusföld és Csallóköz középköri, ill. Mohács utáni történetének bemutatása, az esztergomi és a pozsonyi káptalanok levéltáraink és más egyházközségi levéltárak és könyvtárak feltérképezése, rendezése és számítógépes feldolgozása. Évente rendez szept. elején szakmai konferenciát és kiállítást Vágsellyén. – Vezető: Novákné Pálinkás Veronika (2000).

KategóriaA (cseh)szlovákiai magyarok lexikona Csehszlovákia megalakulásától napjainkig / Intézmények
TelepülésVágsellye [Šaľa]
SzerzőNM - Nagy Myrtil
Rövid URL
ID378315
Módosítás dátuma2016. június 28.

Vörösmarty Klub

Részletek

A hatvanas években indult klubmozgalom egyik kiemelkedő intézménye volt Vágsellyén. Tóth Lajos tanár vezetésével olyan szellemi műhely jött létre (1966), amely a hetvenes években országos jelentőséggel bírt. 1977 és 1979 között titkárként, majd elnökként Katona László is részt vett a klub munkájában. A ~ kezdeményezte 1977-ben az őrsújfalui I. Nyári Ifjúsági Művelődési Tábor megrendezését, amelyen több éven keresztül több száz értelmiségi és diák vett részt, és amelyet a nyolcvanas évek elején a Csemadok a maga felügyelete alá vont. 1966–1978 között a klubban neves magyarországi személyiségek tartottak előadásokat: Csoóri Sándor, Czine Mihály, Nagy László és mások, a fiatal magyar történészgeneráció tagjai, szlovákiai magyar írók és értelmiségiek. A klub működését a titkosrendőrség folyamatosan figyelte, majd 1979-től Tóth Lajos szervezőtevékenységét teljesen ellehetetlenítette. A 80-as évek elején a klub még működött, de szellemi műhely funkcióját teljesen elveszítette. 1989. november 18-án Tóth Lajos születésnapján nagyon értékes értelmiségi találkozót rendezett, melynek sok részvevője Vágsellyén megalapította a Független Magyar Kezdeményezést.

KategóriaA (cseh)szlovákiai magyarok lexikona Csehszlovákia megalakulásától napjainkig / Intézmények
TelepülésVágsellye [Šaľa]
SzerzőTK - Tóth Károly
Rövid URL
ID381432
Módosítás dátuma2019. december 19.

3 találat